כתיבת תכנית אסטרטגית בשישה שלבים

תכנית אסטרטגית מצריכה מטרות ויעדים
כיום משרדי ממשלה, תורמים ומשקיעים לא זזים לפני שיש לפניהם תכנית אסטרטגית המראה על היכולת להפוך חלום למציאות. בעלת קיימות כלכלית וארגונית. מצורפים חמישה שלבים שכל יזם חברתי צריך לעבור בדרך למימוש תמונת העתיד שיזמים ויזמיות צריכים לעבור לפני שהם יוצאים לדרך

שתפו את הפוסט:

זיהיתם צורך, חשתם שאתם יכולים לשנות את המציאות שסביבכם,. אך המרחק בין להרהר או להתנדב בקטנה לבין להקים עמותה מצריך שינוי תפיסתי משמעותי. המעבר מחייב שינוי הכולל בין היתר כתיבה של תכנית אסטרטגית הרואה מעבר לדחף הרגעי לחולל שינוי.

כינסתי שישה שלבים המסייעים להפוך חלום למציאות, לגייס שותפים, לגייס משקיעים/תורמים ולהרחיב את מוטת ההשפעה.

קחו לעצמכם רגע של שקט ובואו נצא לדרך

שלב ראשון- ציירו תמונת עתיד

קחו דף חלק ורשמו\ציירו, מהי תמונת העתיד הרצויה מבחינתכם? מתי תרגישו שהינה הגשמתם את החלום וניתן לעבור לדבר הבא?

התמונה הזו היא מחוללת התשוקה שלכם, היא זו שתסייע לכם לעבור משברים, לגייס משקיעים\תורמים ולפרוץ גבולות.

לאחר שהעליתם אותה בדמיונכם נסחו אותה בשתיים שלוש שורות קצרות- זהו החזון שלכם. הוא אינו משתנה במהירות והוא אמור להיות הציר המרכזי המניע את הארגון שהקמתם.

ערך מוסף- חפשו את הממד הייחודי

שלב שני- זהו את הערך המוסף?

יש לכם תמונת עתיד, אך אינכם לבד. בישראל לבדה יש עשרות אלפי עמותות ומאות אלפי עסקים. השוק רווי ולפני שיוצאים לדרך יש להבין, מהו הערך המוסף שאתם מביאים עמכם? מהי הנישה הייחודית בה תטפלו?

תכנית אסטרטגית תקל עליכם לזהות את הערך המוסף שלכם ולהבליט את ייחודכם בשוק.

שימו לב, הלקוח הוא המגדיר את הערך המוסף ולא אתם.

יש להתבונן על המענה שאתם מציעים מעיני הלקוח. על מנת להקל על התהליך תנו למשתמש וללקוח פנים וסיפור. איך הם נראים? מה מטריד אותם? ומדוע הם ירצו להשתתף או לרכוש את השירות שלכם. שימו לב להבדל בין משתמש, מי שנהנה בפועל מהשירות לבין הלקוח, מי שמשלם על השירות. זוכרים את הפרסומת "בשבילו זה דני בשבילך זה חלב". בפרסומת הגאונית הזו קלטו את הסיפור, האמא שרוכשת את המוצר היא לקוח אך בלי חיוכו של המשתמש ארנקה יישאר עמוק בכיס.

"בשבילו זה דני בשבילך זה חלב"

שלב שלישי- מפו את הזירה

אינכם עובדים בחלל ריק על מנת להצליח יש לרתום כוחות נוספים. בין אם אתם מחפשים שותפים מהמגזר הציבורי (שלטון מרכזי/מקומי) ובין אם המבט מופנה לתורמים/משקיעים. תכנית אסטרטגית תסייע לכם להבין את האינטרסים של הגורמים השונים ולזהות את הצורך הייחודי שלהם. לרוב הצורך שלהם שונה מהצורך של הלקוחות והמשתמשים ולכן חשוב שתכירו את האינטרסים השונים על מנת שתוכלו להציב מטרות ויעדים שיאפשרו את הכנסתם לסל השותפים הפוטנציאלים.

בשלב זה העלו שאלות כדוגמת:

  • מיהן העמותות הנותנות מענה בתחום בו אנו פועלים?
  • מיהם גורמי המימון?
  • האם יש קרנות התורמות באופן ייעודי לתחומים אלו?
  • מה הסיכוי ליצור מנגנון הכנסות עצמיות?

שאלות אלו יעזרו לכם למפות את הזירה ובעיקר להבין מהם הצעדים הבאים שעליכם לנקוט, על מנת ליצוק יסודות איתנים להמשך הפעילות.

תכנית אסטרטגית מחייבת הצבה של מטרות ויעדים
מטרות ויעדים להפוך חלומות לתכנית עבודה

שלב רביעי- הציבו מטרות ויעדים

עתה כשאתם מצוידים בתמונת עתיד, חישבו על המטרות שעליכם לעבור בדרך על מנת להגשימה. המטרות הן למעשה הנכחה קונקרטית של תמונת העתיד שציירתם לעצמכם.

הסתפקו בשלוש עד ארבע מטרות בלבד. זיכרו, המטרות הן התימות המרכזיות מהן נגזרת הפעילות, הן אינן יציבות כמו החזון אך הן אמורות לשרת תכנית רב שנתית ולתת לכם אפשרות להביט מעבר לכאן ולעכשיו.

לעומת זאת היעדים הם התחנות שמובילות למימושן של המטרות. עליהם להיות מדידים וברורים, ולהציב יעדים כמותיים לצד איכותיים. זהו הזמן לפתוח את האקסל ולראות איך המילים הגדולות מתרגמות לפעילות קונקרטית ההופכת את התכנית האסטרטגית ממסך הצהרת כוונות לתכנית עבודה ישימה הנפרסת על פני שנים.

אקסל-להפוך חלומות למספרים

שלב חמישי- בנו תכנית תקציבית

בסופו של דבר כל רעיון צריך היתכנות כלכלית אם ברצוננו להפוך אותו מסיפור לשבת לתכנית אסטרטגית ישימה.

בשלב זה העלו על הכתב את כלל התשומות (ההוצאות) הנדרשות על מנת להפוך חזון למציאות. הבחינו בין הוצאות קבועות שאינן תלויות בהיקפי הפעילות לבין הוצאות משתנות.

ניתן להתחיל בקטן ולחשוב כיצד התכנית מתפתחת בתוך שלוש-ארבע שנים. קחו בחשבון את הזמן הלוקח לקבל אישור ניהול תקין מרשם העמותות, את פרק הזמן הנדרש להשגת סעיף 46 לטובת תרומות ואת הוותק הנדרש על מנת להתחיל ולקבל תקציב ממשלתי. לכל הפחות יש כאן עניין של שנתיים בין ההקמה ועד שתוכלו לראות כסף המגיע ממקורות ממשלתיים ומתורמים.

רעיונות גדולים ויפים התרסקו על קרקעת המציאות בשל מצוקה תקציבית ותזרימית. תכנון מקדים המכיר בסיכונים ובסיכויים המושתת על תחזיות ריאליות תוך הכרה במגבלות יאפשר לכם לעבור מחלומות לפעילות ברת קיימא.

לפני חתימה על מסמכים ולקיחת התחייבויות הקדישו זמן ומשאבים להתייעצות עם עורך דין, רואה חשבון המתמחה בעמותות ואסטרטג, בלעדי זה אתם עלולים למצוא את עצמכם לא רק עם שיברון לב אלא גם עם חיסרון כיס.

Social Return of Investment

שלב שישי- הגדירו מדדי הצלחה

כיום תורמים ומשקיעים מחפשים תכניות עם היתכנות גבוה להצלחה. נגמרו הימים של צ'ק פתוח הניתן לטובת מימושו של חזון . כיום כל ארגון המגייס תרומות או מחפש אחר משקיעים צריך תכנית אסטרטגית עם תיקוף ומדדים.

שימו לב שאתם מצליחים לקחת את המילים הגדולות ולהפוך אותן ליעדים מדידים שניתן לבחון אותם גם מבחינה כמותית ואיכותנית. כאלו שיראו שהתשומות המושקעות בסופו של דבר מביאות תשואות לאורך שנים. בין אם מדובר על ROI או SROI אלו ואלו רוצים לראות בסוף שכספם הצליח לחולל שינוי בעולם, ולעמוד בציפיות שתלו בו. חיסכו מעצמכם סיפורים שמתחילים ב" תשמעו זה לא בדיוק מה שנזה נראה" ובנו מדדים שעימם תוכלו לעמוד בגב זקוף מול תורמים ומשקיעים ולהיות גאים בעבודתכם.

למתקדמים אני ממליץ לקרוא את מדריך שיתופים לבניית מודל לוגי שמקיים את המשפט, "סוף מעשה במחשבה תחילה", ומסייע בבניית תכנית עבודה מדידה על פי המילה האחרונה בשוק.

מנטור- עוזר לראות מעבר לכאן ולעכשיו

יוצאים לדרך חדשה? צרפו אליכם מנטור

רגע לפני שאתם יוצאים לכתיבת תכנית אסטרטגית שתתווה את הדרך להמשך, אל תהססו לבנות את נבחרת המנטורים והמנטוריות שלכם. זו שתעזור לכם לחשוב, להרחיב אופקים, ליצור את הקשרים הנכונים ולמנוע "שכר לימוד" מיותר.

בחירת השותפים למסע ההקמה היא לא פחות חשובה מתמונת העתיד, המטרות והיעדים.

רתימת אנשי מקצוע בעלי ניסיון בשלבים הראשונים יכולה לסייע בפיתוח חוסן ארגוני המאפשר קיום בר קייימא מבחינה כלכלית. אל תצאו לדרך לבד, קחו שותפים וצאו לדרך בביטחה בדרך להגשמת החלום לבניית חברה טובה יותר.

close

רישום לניוזלטר

הירשמו לקבלת תובנות וכלים אפקטיביים, לא יותר ממייל בחודש

אברהם אייזן

אברהם אייזן - ייעוץ אסטרטגי וניהול פרויקטים

צרו איתי קשר:

הרשמה לניוזלטר

אנחנו לא שולחים ספאם!

הרשמה לניוזלטר

פוסטים נוספים שיעניינו אותך:

מחוברות עובדים כמענה לגלי התחלופה

קצב התחלופה הגבוה במקצועות המכירות והשירותים, יוצר מעגל קסמים של גיוס-הכשרה-סיום העסקה וחוזר חלילה. מחוברות עובדים יכולה לשבור את השרשרת. בואו תראו איך ניתן לצאת מהלופ בפעולות פשוטות

Do You Want To Boost Your Business?

drop us a line and keep in touch