סטוריטלינג – כיצד לדייק את הסיפור האישי

מאת:

אברהם אייזן – בעל תואר מוסמך במדיניות ציבורית מהאוניברסיטה העברית.  בוגר בית הספר תפנית בייעוץ ארגוני. בעל 15 שנות ניסיון בניהול והובלת פרויקטים חוצי מגזרים

אברהם אייזן
סטוריטלינג טוב מתפתח
סטוריטלינג- אומנות הסיפור. אנו כל היום עסוקים בסיפור סיפורים על עצמנו על העסק שלנו ועל התוכניות שאנו רוקמים. החוכמה היא ליצור הלימה בין תמונת העתיד, הערכים והפעולות שלנו לבין הסיפור שלנו. קבלו כמה טיפים איך לעשות זאת במציאות

שתפו את הפוסט:

סטוריטלינג מתחיל בסיפור שאנו מספרים לעצמנו ולסביבתו. הסיפור שלנו מוביל אותנו לפעולות שהופכות אותנו למי שאנחנו. כדרכם של סיפורים הם משתנים בהתאם לצרכים, לסביבה ולמקום אליו אנו מכוונים. לא משנה מהי הדרך שבה נחליט ללכת הסיפור שנספר על עצמנו ילווה אותנו.

כיום אומנות סיפור הסיפור קיבלה שם עדכני ושיקי, סטוריטלינג. אך מעבר למצלול יש לאומנות הזו כמה עקרונות. בפוסט הבא אציב ארבע עקרונות שיעזרו לכם לדייק את הסיפור שלכם ברמה האישית והמקצועית. דיוק שיאפשר לכם ליצור סיפור מגייס ומפעיל שבראש ובראשונה יסייע לכם לצלוח את אתגרי הזמן ובנוסך יאפשר לכם לגייס לקוחות\משקיעים ולקדם אתכם בדרך בה בחרתם.

 

סטוריטלינג מתחיל בהגדרת המטרה

סיפור מגובש ובהיר אמור לסייע לכם לממש את תמונת העתיד אליה אתם שואפים. כדי שהסיפור יהיה לכם כלי עזר ולא מכשול עליכם להבין בראש ובראשונה לאן אתם רוצים להגיע. לאחר שהחלטתם מהי תמונת העתיד אותה תרצו להגשים, אתם יכולים להביט מחדש בעבר ובהווה ולקחת מהם את הרכיבים מהם תרכיבו את תמונת העתיד הרצויה.

לדוגמא, אני החלטתי לפני שנתיים שאני רוצה להיות עצמאי. מרגע שקיבלתי את ההחלטה הסיפור שאני מספר לעצמי על העבר שלי, על משפחתי ועל היכולות שלי השתנה. לא המצאתי עובדות חדשות אך בחרתי להבליט אירועים התומכים בבחירה שקיבלתי.

כאן תוכלו לראות תמונה מהאירוסין הראשונים של סבא שלי, יעקב קוצ'ינסקי. הביטו בתמונה יש שם אבא ואמא מבוגרים בלבוש מסורתי שהיו בעלי חנות מכולת מקומית. לצידם היה קרוב משפחה אחר שכבר היגר לאנגליה והיה במקום אחר. איש עסקים רב זרועות שעסק במסחר ובנקאות חוצי גבולות. אותה תמונה אך ניתן להתחבר לדמויות שונות ואותן להבליט בסיפור האישי. האם סבא שלי היושב שם במרכז הוא מהפכן ויזם החותר נגד הזרם? איש שהאמין בציונות ועלה לישראל, אדם שידע לקבץ פרוטה לפרוטה ולעשות ממנה עסק מצליח? השאלה היא את מי שואלים, זוהי שאלה נרטיבית, שכיום שכל המצולמים הם שוכני עפר מונחת רק על כתפי המתבונן המספר את הסיפור שיקדם אותו.

סיפור זהותי חייב לכלול ערכים

לכל אחד מאיתנו יש סט ערכים המגדיר אותו, הערכים שלנו הם המגדלור שלאורו אנו מנווטים את דרכנו. כמובן שערכים יכולים להשתנות לאורך הדרך, אך לא משנה מהם הערכים שנבחר. תמיד הערכים יהיו אבני ליבה המגדירים אותנו ומבדילים אותנו מאנשים אחרים.

ישנו מתח מתמיד בין ההצהרות למעשים, בסופו של דבר המעשים שלנו הם אלו המגדירים אותנו, אך הפעולות הם תוצאה של החלטות ערכיות שקיבלנו. בסיפור שאנו מספרים אנו יכולים לחבר בין אירועים מסוימים המבליטים את עולמו הערכי, או יותר נכון את האידיאל הערכי שחשוב לנו להבליט.

אני נדהם לא פעם מאנשים הנמצאים במפגשי מינגלינג או בגישושים לעיסקה ומספרים סיפורים המציגים אותם באור לא ערכי. הרי על פי רוב הצד השני לא מכיר אותם מלבד הסיפורים שהם מספרים על עצמם. כך שכל סיפור שלילי שהם מוספים על עצמם למעשה מהווה מסמר נוסף בארון הקבורה התדמיתי שלהם.

לא פעם ולא פעמיים הייתי עד לכך שבן שיחי סיפר בהתלהבות על סביבה סליזית בה הסתובב בטיול עם חברים. או מכך שעיגל פינות בעסקה אחרת תוך שהוא מגרזן את הצד השני. נכון היה מצחיק ונוצרה תחושה חברית של קירבה לאורך הסיפור, אך התחושה שנשארה בחדר היא: למה לעשות עסקים עם אנשים כאלו.

הלימה בין סיפור למעשים

סטוריטלינג טוב ככל שיהיה צריך להיות מחובר למציאות. אחרת הוא יוצר בקרב השומעים תחושה לא נוחה של היעדר אותנטיות, ומי רוצה לעשות עסקים או להיכנס להשקעה עם אדם שאינו אותנטי?

לכן שימו לב שהסיפור שאתם מספרים משקף את הפעולות שאתם מבצעים בעולם. לדוגמא, אם אתם מספרים שאתם סקרנים ואוהבי למידה נסו לספר פחות סיפורים על בינג' סדרות פח בנטפליקס ויותר כוונו לספרים\פודקסטים שאתם אוהבים ללמוד מהם.

אם אתם אוהבים לפרסם ברשתות חברתיות מלינקדין ועד אינסטגרם, שימו לה שהסיפורים שאתם מעלים תומכים בתמונת העתיד והערכים שהצבתם לעצמכם. בסופו של דבר מרבית העוקבים שלכם אינם מכירים אתכם לעומק ועל כן העקבות הדיגיטאליות שאתם משאירים אחריכם הם הדימוי שנחרת להם לגביכם.

סטוריטלינג טוב מתפתח

סטוריטלינג- הסיפור שלכם מתפתח כאורגניזם חי

סטוריטלינג טוב מתפתח עם החיים עצמם, נוספים לו כל העת אירועים המתקפים את התמה המרכזית שלכם. לכן עליכם לחזור ולבדוק שהסיפור אותו אתם מספרים עדיין משקף את מי שאתם כיום. במידה ולא חיזרו לחדר העריכה והחלו מחדש לחבר בין אנקדוטות וסיפורי חיים וחברו אותם כדי שהללו ישקפו עד כמה שניתן את הסיפור הרצוי לכם.

לסיכום, סטוריטלינג טוב אינו שיעור בדמיון מודרך או בהמצאות של יש מאין. אלא הוא בא ליצור בהירות שתאפשר ללקוחות\למשקיעים\לשותפים לחוש שהם מבינים מי עומד מולם. ושמי שעומד מולם הוא האדם שהם רוצים להתחבר אליו.

למאמר נוסף שכתבתי בנושא סטוריטלינג עם טיפים לאיך בונים סיפור מנצח לחצו כאן

פרק מומלץ על סטוריטלינג עם שלומי חסטר ואסנת גואז- MINDSET

קרדיט תמונות- Photo by Lina Trochez on Unsplash, Photo by Anne Nygård on Unsplash

פיתוח עסקי

תכניות הליווי העסקי שלי מסייעות לבעלי עסקים ויזמים להרים את הראש מעל השוטף, לזהות את הערך המוסף הייחודי ולהפוך אותו למנוע צמיחה.  

הרשמה לניוזלטר

אנחנו לא שולחים ספאם!

הרשמה לניוזלטר

פוסטים נוספים שיעניינו אותך:

תוכנית עסקית מדריך יישומי בשבעה שלבים

תוכנית עסקית היא מפת הדרכים שתעזור לכם לנווט את העסק שלכם במים הסוערים של החיים. במדריך המצורף תוכלו לעבור בשישה שלבים את הדרך להגשמת החלום העיסקי שלכם.

למצוא את הערך המוסף

תוכנית עסקית לעמותות- מדריך יישומי

תכנית עסקית כבר לא שייכת רק למגזר הפרטי. ארגוני מגזר שלישי החפצים לשרוד לאורך זמן חייבים ליצור הכנסות מניבות, לחשוב כלכלית ולבזר סיכונים. בואו תלמדו איך לעשות זאת

מה המגזר החברתי יכול ללמוד מהעולם העסקי?

משבר הקורונה וחוסר היציבות השלטוני הוכיחו פעם נוספת. עמותות צריכות ניהול מיטבי, כזה היודע לרתום שותפים, לפתח הכנסות עצמיות ומדבר בשפת השיווק. הידע הזה קיים בעולם העסקי בואו תראו איך ניתן לרתום אותו לעולם החברתי

Do You Want To Boost Your Business?

drop us a line and keep in touch

דילוג לתוכן